10. ročník—2018/2019
Sběratelství
Vítěz
Střední umělecká škola, Ostrava
Finále
Centrum současného umění DOX, 26. 4. 2019
Předseda poroty
Mark Ther
Ostatní členové poroty
Barbora Danišová, Ondřej Horák, Lucia Kotvanová, Jiří Raiterman, Monika Sybolová, Barbora Škaloudová, Mark Ther
Jubilejní desátý ročník soutěže se zaměřil na téma Sběratelství. Studenti měli za úkol pracovat s různými podobami sbírky – jaké předměty sbíráme? Jak své sbírky třídíme? Dáváme jim jména? Jak vypadá sběratelství v éře internetu a ve zdánlivé nekonečné možností sbírat nejrůznější každodenní záznamy? A proč vlastně věci shromažďujeme? Své projekty, které zpracovávali celý školní rok, odprezentovali před odbornou porotou složenou ze zástupců největších galerijních institucí ze střední Evropy v čele s umělcem, laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého Markem Therem.
Celostátního finále se zúčastnilo více než sto studentů z desítek škol i se svými pedagogy. Odbornou porotu nejvíce zaujal projekt Black Pack dvojice studentů z ostravské Střední umělecké školy, Hedviky Ocáskové a Matěje Sumce. Výsledná práce zachycuje jejich projekt uskutečněný přímo ve škole, kdy nechali zakrýt černými obaly nejrůznější výtvarná díla vystavovaná na stěnách školy. Vznikla tak umělecká sbírka děl, která kontextualizovala práce, jež však nebylo možné vidět. „Zaujala nás nekompromisnost projektu i snaha studentů se aktivně a kriticky podílet na dění ve svém okolí. Navíc jejich ‘sbírka’ nabízí další možné interpretace,“ hodnotí výběr zástupkyně poroty Lucia Kotvanová ze slovenské Kunsthalle Bratislava. Odměnou pro autory vítězného projektu je putovní cena od umělkyně Pavly Scerankové a možnost vystavit své práce v prostorách Centra současného umění DOX v Praze nebo také grafické tablety společnosti Wacom/Amos Software.
Mezinárodní porota soutěže ocenila ještě dalších pět projektů. „Šlo tradičně o těžké rozhodování, mezi oceněnými pracemi bylo vysoce hodnoceno dílo studentů z poděbradské školy Multimediálních studií a nebo studentek z pražského Gymnázia Jana Keplera. Ale většina finálových prezentací byla skvělá a. odhaluje velký potenciál našich studentů,” říká jeden z organizátorů soutěže Ondřej Horák.
2. místo
PODĚBRADY, Ekogymnázium a SOŠ Multimediálních studií
Luboš Hradec, Miroslav Mužík: NATURAL VIRTUAL
3. místo
PRAHA, Gymnázium Jana Keplera
Dorothea Hofmeisterová, Johana Lesana Hofmeisterová, Mária Klára Fiala: Dětství Mojí Jarmily
MUS tradičně oceňuje také výrazné pedagogy věnující se výtvarným oborům na školách. V letošním roce byla takto ohodnocena práce Kateřiny Borovičkové z pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské.
Fotogalerie