first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

Proč umění?

Proč umění, je název publikace za níž stojí mezinárodní kolektiv autorů spojených pod platformou Máš umělecké střevo?

Knížka čtenáři pokládá víc jak třicet otázek, které postihují vývoj a současný stav výtvarného umění a nabízí na ně možné odpovědi! Jejich autory jsou zástupci nejvýznamnějších galerií z České republiky, Slovenska, Maďarska nebo Německa.

Kdo je umělec? Proč mám chodit galerie? Proč už sochy nebo obrazy nevypadají tak, jako dřív? Jakou má umění hodnotu? A jak vůbec poznám, že se zrovna dívám na umělecké dílo? Nabízené odpovědi navíc doprovází desítky reprodukcí slavných i méně známých děl, které v těchto galeriích můžete vidět.

Publikaci je možné vnímat jako svéráznou „učebnici“. Snahou autorů je dostat ji co nejblíže k pedagogům a studentům základních i středních škol. I proto k ní vzniká doprovodný materiál, který bude dostupný pro zájemce z řad škol a vzdělávacích institucí.

Doprovodný materiál

Je možné stáhnout zde. Ve třech rozlišeních, nejvyšší rozlišení je ideální pro promítání.

 

Platforma MUS a publikace Proč umění?

Máš umělecké střevo? Do you have a knack for art? Máš umelecké črevo? Hast Du Kunst im Kopf? Van Művészi Vénád? Různými jazyky a v různých zemích se ptáme na to samé. Umění nemá hranice a dokáže být srozumitelné všem. Tedy těm, kteří mají chuť klást si otázky a hledat na ně odpovědi.

Každý má alespoň trochu „uměleckého střeva“, o tom není pochyb. Znamená to, že máme schopnost přistupovat ke světu kolem nás jedinečným způsobem, že dokážeme vytvářet jedinečné věci nebo nalézat neotřelé a originální způsoby práce. Dokážeme díky tomu být kreativní a inovativní. A vlastně je jedno, jestli malujeme obraz, vyrábíme sošku z kaštanů, věž z kamenů nebo zdobíme dort. V každé takové chvíli projevujeme přirozenou lidskou schopnost, která nás vždy bude odlišovat od robotů nebo vyspělých technologií. Právě díky této schopnosti jsou lidé lidmi.

Jiná věc je, zda chceme toto své „umělecké střevo“ hledat a následně ho ve svém životě využívat a rozvíjet. Právě s těmi, kteří chtějí tenhle vzrušující svět umění v sobě objevovat, se už řadu let setkáváme při společných aktivitách. Mezinárodní platforma Máš umělecké střevo? podporuje hledání „uměleckého střeva“ mezi nejmenšími dětmi, u studentů středních škol, stejně jako u seniorů, u návštěvníků v galeriích nebo naopak na místech, které toho mají s galerijním prostředím společného jen málo.

Jedním ze způsobů naší komunikace je i tato publikace. Pokládáme si v ní otázky, které jsou stejné, ať už navštívíte galerii v Drážďanech, Praze, Brně, Bratislavě nebo Budapešti. A vlastně kdekoliv na světě. A nabízíme na ně odpovědi. Ty rozhodně nejsou vyčerpávající. Naopak!. Mají jen otevřít naznačené téma a směr, kudy hledat odpovědi. Víme, že pro zvídavé a kreativní čtenáře není víc třeba. Tuhle knihu budou určitě číst ti, kteří mají umělecké střevo!