
Jaké město by chtěly mít děti?
Ve školním roce 2019/2020 začal na základních školách Prahy 10 celoroční výtvarný projekt. Společná práce mezi dětmi, vyučujícími a přizvanými umělci rozvíjí kreativitu a aktivní občanství dětí v rámci uvažování o městě, ve kterém žijí.
Průběh projektu bohužel zásadně narušila virová epidemie, která do něj vstoupila v jeho nejdůležitější části. I proto patří velký obdiv dětem a pedagogům, kteří v projektu vytrvali až do jeho konce. A také samozřejmě zapojeným umělcům a umělkyním, kteří se na vzniku dětských projektů podíleli a chtěli dětem představit různé způsoby tvorby: práci se sochou a objekty se věnují Vojtěch Jehlička a Aleš Novák, ilustraci Dora Dutková a Patrik Antczak, performance Eva Jiřička, angažovanému umění Vladimír Turner, kresbě Jana Kasalová, designu Olga Fadli Pětivoká a oděvní tvorbě Barbora Procházková.
Děti pracovaly ve skupinkách, které si samy vytvořily a vyzkoušely si tak způsob projektového vyučování s jednotným zadáním. Právě podpora spolupráce, rozdělení rolí ve skupině a zájem na celém procesu a společném výsledku jsou důležitými cíli i prostředky koncepce projektu. Účast umělců ve školách měla pro většinu škol zcela konkrétní pozitivní dopad – děti se naučily lépe pojmenovávat problematická místa v nejbližším okolí školy nebo jejich domovů a hledaly pro ně pozitivní řešení. Lépe tak porozuměly místu, kde tráví podstatnou část času a vybudovaly si k němu hlubší vztah.
Umělci po škole na Praze 10:
ZŠ Nad Vodovodem – Dora Dutková
ZŠ Břečťanová – Vladimír Turner
ZŠ Eden-Vladimír Turner
ZŠ Brigádníků – Vojtěch Jehlička
ZŠ U Roháčových kasáren – Vojtěch Jehlička
ZŠ Švehlova – Eva Jiřička
ZŠ Hostýnská – Eva Jiřička
ZŠ Jakutská – Aleš Novák
ZŠ V Rybníčkách – Olga Fadli Pětivoká
ZŠ Karla Čapka – Patrik Antczak a Radka Šitner