first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

„Udělej krok: Otevři se fantazii!“

Téma, které má ukrajinským dětem pomoci odpoutat se od reality válečných dnů, zasnít se, relaxovat prostřednictvím tvorby a pustit představivost “na špacír”. Téma, které vzniklo usilovným brainstormingem kolektivu učitelek z Ukrajiny a nás z platformy Máš umělecké střevo? (MUS)

  Podpořte Umělce po škole na Ukrajině  

Iryna, Nastya, Nadya, Oksana, Olena, Olga, Svitlana, Uliana a Valeriia s námi během čtyř dnů na začátku adventu absolvovaly workshopy v rámci projektu Umělci po škole (UPŠ) Ukrajina. Společně se skupinou milých učitelek z různých koutů Ukrajiny jsme strávili čas prací na přípravě projektu, ale i na procházkách Prahou, v Národní galerii nebo při společných večeřích.

Projekt Umělci po škole na Ukrajině bude realizován na ukrajinských školách ve městech i menších obcích Ternopil, Lvov, Teisariv, Kyjev, Bucha, Lysyčansk, Dnipro a Žitomir na jaře 2024.

Naším záměrem je propojit školy prostřednictvím jejich učitelek s místními umělkyněmi/ci a zapojit děti do nejrůznějších podob tvorby – ideálně v návaznosti na současné umělecké formy, ale i s respektem k místní tradici a folklóru, který je pro Ukrajince zvlášť v této době velkou oporou.

Po našem čtyřdenním setkání odjelo zpátky domů do měst západní Ukrajiny i na vzdálený válkou zmítaný východ země devět skvělých a statečných učitelek, které mají chuť do toho s námi jít a přinést svým žáčkům novou inspiraci. Moc si vážíme toho, že podnikly tak dlouhou a náročnou cestu a věříme, že jim návštěvu na jaře budeme moci oplatit.

Tým MUS zároveň v současné době pracuje na způsobu, jak projekt udělat dlouhodobě udržitelný a najít způsoby, jak ho financovat. Projekt vznikl ve spolupráci Máš umělecké střevo? s Českými centry a Чеський центр у Києві / České centrum Kyiv .