first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

Válka na Ukrajině

Za celou platformu Máš umělecké střevo? odsuzujeme vojenskou agresi Ruska, která se stává dalším tragickým momentem v moderních evropských dějinách. Všichni nepřetržitě myslíme na ukrajinský národ i naše kolegy a přátelé na Ukrajině, kteří jsou právě v ohrožení života. Existuje pouze jediná cesta, jak řešit jakékoliv spory mezi státy, a to jednáním v rámci práva, prostřednictvím dialogu a vzájemného respektu. Tento konflikt se nás týká nejen proto, že se odehrává stovky kilometrů od našich hranic, ale i proto, že lidé z Ukrajiny jsou naši sousedé, kolegové, přátelé nebo i rodina. Vyjadřujeme solidaritu Ukrajině a vybízíme k podpoře i ostatní kulturní, veřejné i státní instituce. Nebuďme lhostejní! 

Jako vzdělávací platforma apelujeme na studenty a učitele, aby spolu o aktuální situaci a hrozbách mluvili s respektem, ale otevřeně. Aby svůj tvůrčí potenciál využili pro podporu nenásilí a solidaritu s Ukrajinou třeba jen malými gesty.

Pokud sami nemáte dostatek informací, využijte tuto příležitost a společně se svými studenty nebo i dětmi, vyhledejte pomocí telefonu relevantní informace z důvěryhodných zdrojů. 

Co můžete dělat vy osobně? Pro lidi z Ukrajiny, které sami znáte? Máte spolužáka, kamaráda nebo kolegu z Ukrajiny? Napište jim zprávu, že na ně myslíte a zeptejte se, co pro ně můžete udělat. Pošlete DMS nebo finanční dar a zjistěte si, na co může být použitý.

Filtrujte informace! Všichni nyní sedíme u obrazovek s očima neustále přilepenými, abychom měli co nejvíce informací z aktuálního dění. Některá fakta mohou být velmi drastická, zvažte tedy jaký druh informací předáváte dál svým dětem nebo studentům a sdílejte s nimi jen to, co je podle Vás adekvátní jejich věku. 

Finančně je možné podpořit Ukrajinu např. přes sbírku Člověk v tísni.

Přímá podpora ukrajinské armády je možná přes nadaci Come Back Alive (zprostředkovává i Paměť národa).

Seznam potřebné humanitární podpory na Facebooku ukrajinské ambasády