first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

Přednáška: Bojana Coklyat: Přístup k umění

Americká kurátorka Bojana Coklyat popíše své zkušenosti s přístupem k lidem se zdravotním postižením v České republice. Coklyat realizuje během svého ročníhu pobytu v České republice výzkum, který zahrnuje její osobní zkušenosti s naším galerijním prostředím. Jeho výsledky představí na přednášce, kterou organizuje platforma Máš umělecké střevo?

Přednáška Boyany Coklyat se uskuteční 10.března 2020 od 17 hodin v sále Domu U minuty v Pražském kreativním centru, proběhne v anglickém jazyce a je zdarma. Kapacita sálu je omezená, místa si můžete zajistit na bohdana@umeleckestrevo.cz

__________

In the lecture American curator Bojana Coklyat will describe her experience approaching people with disabilities in the Czech Republic. During her year stay in the Czech Republic Coklyat conducted research based on her personal experiences with our gallery environment. Her results will be presented at a lecture organized by platform Máš umělecké střevo?

The lecture by Boyana Coklyat will take place on March 10, 2020 beginning at 5 pm in the hall of Dům U minuty at the Prague Creative Center in English and free of charge.

The capacity of the hall is limited, places can be booked at bohdana@umeleckestrevo.cz