first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

Křest Proč umění? s Krištofem Kinterou

 


Vychází učebnice, která klade základní otázky o umění, Proč umění?

Křest: 5. 2. 2020 v 19:00 v Café Jedna

Vzdělávací platforma Máš umělecké střevo? vydává jedinečnou publikaci, která představuje ty
nejčastěji pokládané otázky v galeriích a nabízí na ně možné odpovědi. Za publikací stojí mezinárodní kolektiv autorů, zástupců největších galerií ve střední Evropě, kteří se snaží zpřístupnit současné umění nejen studentům a pedagogům. Knihu slavnostně pokřtí umělec Krištof Kintera.

Kdo je umělec? Proč chodit do galerie? Jakou má umění hodnotu? A jak poznám umělecké dílo? To je jen několik z více než třiceti otázek, na které kniha nabízí odpovědi. Otázky jsou doplněny o desítky reprodukcí děl ze sbírek spolupracujících institucí a také zábavnými ilustracemi umělce Kakalíka. Výběr otázek je výsledkem práce autorů, kteří mají několikaleté zkušenosti s galerijním vzděláváním a prací se studenty. Jejich dlouhodobým cílem je zpřístupnit současné umění, jeho vývoj a historické kořeny nenásilnou cestou studentům a pedagogům základních a středních škol. I proto je možné publikaci vnímat jako „svéráznou učebnici“, která umění představuje napříč hranicemi, napomáhá pochopení různých přístupů v současném umění a zároveň ho představuje jako důležitou součást každodenního života. K učebnici momentálně vzniká doprovodný pracovní materiál, který bude pro zájemce z řad škol a vzdělávacích institucí dostupný zdarma.

Autory textů jsou zástupci nejvýznamnějších galerií z České republiky (Národní galerie Praha, Centrum současného umění DOX, Moravská galerie v Brně), Slovenska (Slovenská národná galéria), Maďarska (Ludwig Muzéum Budapest) a Německa (Staatliche
Kunstsammlungen Dresden) spojených pod vzdělávací platformou Máš umělecké střevo? Knihu graficky upravila Klára Zápotocká, ilustracemi ji doprovodil Kakalík a k vydání ji připravili Martina Freitagová a Ondřej Horák.

Kniha bude k dispozici na křtu za zvýhodněnou cenu 190 Kč a pro středoškolské pedagogy se zaměřením na výtvarnou výchovu bude zdarma. Poté bude k zakoupení přístupná v knihkupectvích PageFive, Artmap, Konig Books Národní galerie Praha, v Centru současného umění DOX, Moravské galerii v Brně a ve Slovenské národní galerii v Bratislavě. Po domluvě je možné publikaci zakoupit také přímo v Pražském kreativním centru na Staroměstském náměstí, kde platforma Máš umělecké střevo? sídlí.