first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

Finále 11. ročníku MUS

Tento ročník byl bezesporu nejtěžším ročníkem přehlídky studentských uměleckých projektů Máš umělecké střevo?, kterou završila finálová výstava v Moravské galerii v Brně.

Do neděle 21. 6. 2020 je možné seznámit se v Místodržitelském paláci v Brně s nejzajímavějšími studentskými projekty. Letošní společné téma „Motýlí efekt“ nabídlo studentům pracovat s myšlenkou, že i sebemenší změna může mít za následek velké důsledky.

Poprvé v historii přehlídky byla cena rozdělena mezi dvě skupiny účastníků. Porotu nejvíce zaujala animace studentů Gymnázia Elišky Krásnohorské Miroslava Koudely a Daniila Masagutova, mnohovrstevnatý projekt trojice studentů z dalšího pražského Gymnázia Na Zatlance Davida Schwarze, Marie Růžičkové a Vincenta P. Klusáka. Za výjimečný pedagogický počin byla oceněna profesorka Niké Silná ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Do finálové přehlídky postoupilo celkem 25 projektů z celé České republiky, studentské práce hodnotila odborná porota, tvořená zástupci našich největších galerií. Drtivá většina letošních projektů byla poznamenána koronavirovou epidemií, jež zásadně komplikovala možnost umělecké spolupráce, která je nezbytnou součástí celoročního snažení studentů. Tato situace se pak dokonce stala i námětem několika projektů a zvolené téma letošního ročníku tak nabylo na ještě větší aktuálnosti.

Kvalitu projektů ocenila také předsedkyně letošní poroty, umělkyně Vendula Chalánková: „Bylo až neuvěřitelné vidět, jaký skok se odehrál, když porovnám své středoškolské výkony a výkony studentů právě v rámci této soutěže. Oceněné projekty byly suverénní výstupy, co se týče formy i obsahu. I to, že musí studenti pracovat v týmu a že takto platforma Má umělecké střevo? vede koncepčně a dlouhodobě pedagogy napříč republikou, mi přijde skvělé!“

Porota ocenila ještě dalších pět projektů. Mezi nimi projekty studentek Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti, studentů z Gymnázia Brno, Třída Kapitána Jaroše nebo studentů z pražských gymnázií Profesora Jana Patočky a Jana Nerudy.


„Někteří studenti zasílali video pozdravy ze svých domovů, protože jsou ještě dnes v karanténě kvůli virové epidemii. Byl to z tohoto hlediska nesmírně emotivně náročný ročník a všichni studenti a jejich pedagogové mají náš nesmírný obdiv“, 
říká zakladatel vzdělávací platformy Máš umělecké střevo? Ondřej Horák.