first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU

12. ročník—2020/2021
Idol

Oceněný projekt

Cenu Máš umělecké střevo? získaly studentky z Gymnázia Na Zatlance v Praze, Julie Satranská, Agáta Mančusková a Izabela Marina Mahon se svým projektem Kvartits.

Ocenění v dalších kategoriích

Za mimořádnou spolupráci v tvůrčí skupině studenti z Gymnázia Na Zatlance v Praze, Vincent Klusák a Emma Bernardová a studentka Waldorfského lycea v Praze Johana Hofmeisterová

Za nejvtipnější prezentaci projektu studentky Lukrécia Zemanová, Amálie Černínová a Natálie Absolonová z Církevního Gymnázia Německého řádu v Olomouci

Za nejpůsobivější prezentaci studentky z Gymnázia prof. Jana Patočky z Prahy, Veronika Tůmová, Luisa Havránková, Gabriela Höschlová a Michala Hálková

Za konceptuální řešení projektu Martin Chmelík a Samuel Marišler ze SUPŠ Uherské Hradiště

Ocenění za výjimečný pedagogický počin převzala Romana Bartůňková z Gymnázia Na Zatlance v Praze.

V letošním již 12. ročníku přehlídky studenti reagovali na téma Idol. To jim nabídlo možnost pracovat s myšlenkami spojenými s fenoménem „idolu“ v 21. století. Vyrovnávali se s otázkami typu „Jakou roli hrají v dnešním světě plném neustálých změn a turbulencí různí idolové a idoly? Jak můžeme vnímat současné odmítání historických idolů, kácení soch, debaty o jejich pravém významu? Je idol spíš vzor, nebo uctívaná modla? Má pro vás „idol“ pozitivní, anebo negativní nádech? A jak tomu bylo v minulosti?“ 

To jsou otázky, které se vážou k tématu letošního ročníku, nad kterým se studenti zamýšleli v nejrůznějších souvislostech a ve skupinách zpracovávali projekt v jimi zvoleném uměleckém médiu, který pak v několikaminutové prezentaci představili odborné porotě nejdříve během dvou semifinálových kol a později také během finále v Národní galerii Praha.

Bohužel také v tomto ročníku nebylo možné prezentovat projekty během semifinále živě. Vznikl proto on-line přenos mezi porotou a studenty, kteří se sešli alespoň před kamerami. Tento pro obě strany náročný způsob prezentace ale nakonec zafungoval. Mezi finálové projekty postoupilo 19 nejvýraznějších a nejzajímavějších prací.

Letošní finálová výstava se uskutečnila v prostoru Korzo ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Každý z finalistů dostal adekvátní podmínky (prostorové, technologické) k prezentaci své práce. Několikatýdenní výstava v prestižní galerii byla sama o sobě obrovským vyznamenáním pro úsilí studentů. Samotné finále se uskutečnilo v nejzazším termínu v dosavadní historii, v pátek 4. června 2021. Důvodem byla samozřejmě koronavirová opatření a snaha, aby se studenti mohli finále zúčastnit osobně. To se za dodržení bezpečnostních podmínek podařilo. Skupiny studentů v rouškách a rozsazených po dvoraně Veletržního paláce, mohly osobně prezentovat své práce, vzájemně se potkat a vidět projekty ostatních účastníků na živo.

Porota se letos rozhodla rozšířit skupinu oceněných prací o další kategorie. Proto se ve Veletržním paláci dočkali ocenění další studenti a studentky. „Za mimořádnou spolupráci v tvůrčí skupině“ studenti z Gymnázia Na Zatlance v Praze, Vincent Klusák a Emma Bernardová, a studentka Waldorfského lycea v Praze Johana Hofmeisterová, „Za nejvtipnější prezentaci projektu“ studentky Lukrécia Zemanová, Amálie Černínová a Natálie Absolonová z Církevního Gymnázia Německého řádu v Olomouci, „Za nejpůsobivější prezentaci“ studentky z Gymnázia prof. Jana Patočky z Prahy, Veronika Tůmová, Luisa Havránková, Gabriela Höschlová a Michala Hálková a „Za konceptuální řešení projektu“ Martin Chmelík a Samuel Marišler ze SUPŠ Uherské Hradiště.

Cenu Máš umělecké střevo? získaly studentky z Gymnázia Na Zatlance v Praze, Julie Satranská, Agáta Mančusková a Izabela Marina Mahon se svým projektem Kvartits.

Cenu jim předala umělkyně Adéla Babanová.