first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU

Umělci po škole Ukrajina / Митці після школи Україна 2023/2024

 

Téma
Udělej krok, otevři se fantazii! / Зроби крок, відкрийся фантазії!
Pořádají
Máš umělecké střevo z.s., Česká Centra, České Centrum Kyjev
Zapojené školy
Ternopil, Lvov, Teisariv, Kyjev, Bucha, Lysyčansk, Dnipro a Žitomir
Zapojené umělkyně
Juliya Makogon / Darja Molokoedova / Kamila Yanar Jevsevija / Ziakina Nina Laguta / Iryna
Loskot / Mariam Gubenko / Bilyk Ksenia / Mila Kostiana
Zapojené pedagožky
Holovenko Svitlana Novikova / Naďa Lužecká / Anastasija Babii / Uliana Biryukova / Oksana
Mykolajivna / Pavych Iryna / Zaiets Olena Vlasova / Valeriia Lytvynova Olha

Popis projektu

Projekt cílí na celou školní obec, která je vystavena náročné společenské situaci na pozadí války. Prostřednictvím tvorby a nových impulsů ze světa umění se mohou všichni účastníci projektu společně vydat na cestu za vlastní fantazií, do míst, která jsou bezpečná a plná naděje.

Projekt spočívá v propojení škol – konkrétně devíti vyučujících s devíti umělkyněmi – aby spolu vytvořily funkční tandem, v němž prozkoumají smysl a možnosti implementace současných uměleckých forem a médií do výuky. Společně se pokusí v dětech vzbudit zájem, podpořit jejich tvůrčí potenciál a směřovat ke společnému zážitku a dílu.

Podoba projektu

Spolupráce začala čtyřdenním workshopem v listopadu roku 2023 v Praze. Skupina ukrajinských učitelek přicestovala do České republiky, aby se seznámila se záměry a metodikou našeho projektu. Společně s námi se učitelky také dohodly na tématu, jímž se stalo Udělej krok, otevři se fantazii!

Po návratu ukrajinských kolegyň domů koordinátorky projektu vyhlásily open call na umělce/umělkyně, kteří působí v Ukrajině. Později úspěšně započalo propojování vyučujících s vybranými umělkyněmi, vzniklé tandemy se společně domlouvaly na možnostech vstupu umělkyně do výuky a stanovují si harmonogram práce. Ve východních částech Ukrajiny, kde nelze výuku a participaci umělkyň realizovat fyzicky, probíhala komunikace s dětmi (které mnohdy musely opustit své domovy a nyní žijí v jiné části země) online. Na úvodních setkáních umělkyně představily dětem svojí tvorbu a svůj způsob práce, vysvětlily, jak nad tvorbou přemýšlí. Následoval brainstorming nad společným tématem a vznik menších tvůrčích skupin uvnitř třídních kolektivů. Skupiny pak společně hledaly způsob práce, rozdělují si role. Průběh umělecké práce konzultovaly s vyučujícími a umělkyněmi a posouvaly během následujících týdnů svůj projekt k finální podobě. Umělkyně i vyučující jsou dětem oporou, poskytují jim feedback. Vzniklo tak společné dílo, k jehož realizaci každý přispěje svými možnostmi. Závěrečným výstupem projektu byla společná prezentace výtvorů nebo záznamů z procesu společné práce. Také instalace děl vznikla jako společný proces, umělec se mění v kurátora a hledá s dětmi nejlepší způsob prezentace jejich práce. Umělkyně i vyučující mají po celou dobu projektu možnost online konzultací s koordinátorkami projektu. Mohou se na ně vždy obrátit s tím, co potřebují. Pracovním jazykem celého projektu byla ukrajinština, součástí projektu je zabezpečení kvalifikovaných osob na české straně, které plynně hovoří oběma jazyky (koordinátorky).

Harmonogram projektu

2023 červenec – prosinec
Komunikování projektu, oslovení partnerů/garantů
Open call pro vyučující v Ukrajině
Realizace workshopů v Praze pro vybrané vyučující z Ukrajiny

2024 leden
Open call pro umělce/kyně v Ukrajině
Příprava projektu v Ukrajině (komunikace vyučující-umělci)

2024 únor – květen
Realizace projektu (tandemy umělkyň a vyučujících koordinují třídní kolektivy a vedou je k
realizaci jejich skupinových projektů)

2024 červen
Výstava školních projektů v Paláci umění ve Lvově.( 29.6.-14.7. 2024)

2024 říjen
Výstava školních projektů v Národní galerii Praha (17. – 20. října 2024, Veletržní palác)

 

Realizační tým

Garanti projektu: Ondřej Horák, Anna Hrabáčková, Tereza Soušková
MUS: Romana Bartůňková / Máša Kovtun / Olga Krykun / Ondřej Horák
Česká centra: Anna Hrabáčková, Tereza Soušková
Národní galerie Praha