first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU DE

10. ročník—2018/2019
Sběratelství

Vítěz

Střední umělecká škola, Ostrava

Finále

Centrum současného umění DOX, 26. 4. 2019

Předseda poroty

Mark Ther

Ostatní členové poroty

Barbora Danišová, Ondřej Horák, Lucia Kotvanová, Jiří Raiterman, Monika Sybolová, Barbora Škaloudová, Mark Ther

Jubilejní desátý ročník soutěže se zaměřil na téma Sběratelství. Studenti měli za úkol pracovat s různými podobami sbírky – jaké předměty sbíráme? Jak své sbírky třídíme? Dáváme jim jména? Jak vypadá sběratelství v éře internetu a ve zdánlivé nekonečné možností sbírat nejrůznější každodenní záznamy? A proč vlastně věci shromažďujeme? Své projekty, které zpracovávali celý školní rok, odprezentovali před odbornou porotou složenou ze zástupců největších galerijních institucí ze střední Evropy v čele s umělcem, laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého Markem Therem.

Celostátního finále se zúčastnilo více než sto studentů z desítek škol i se svými pedagogy. Odbornou porotu nejvíce zaujal projekt Black Pack dvojice studentů z ostravské Střední umělecké školy, Hedviky Ocáskové a Matěje Sumce. Výsledná práce zachycuje jejich projekt uskutečněný přímo ve škole, kdy nechali zakrýt černými obaly nejrůznější výtvarná díla vystavovaná na stěnách školy. Vznikla tak umělecká sbírka děl, která kontextualizovala práce, jež však nebylo možné vidět. „Zaujala nás nekompromisnost projektu i snaha studentů se aktivně a kriticky podílet na dění ve svém okolí. Navíc jejich ‘sbírka nabízí další možné interpretace,“ hodnotí výběr zástupkyně poroty Lucia Kotvanová ze slovenské Kunsthalle Bratislava. Odměnou pro autory vítězného projektu je putovní cena od umělkyně Pavly Scerankové a možnost vystavit své práce v prostorách Centra současného umění DOX v Praze nebo také grafické tablety společnosti Wacom/Amos Software.

Mezinárodní porota soutěže ocenila ještě dalších pět projektů. „Šlo tradičně o těžké rozhodování, mezi oceněnými pracemi bylo vysoce hodnoceno dílo studentů z poděbradské školy Multimediálních studií a nebo studentek z pražského Gymnázia Jana Keplera. Ale většina finálových prezentací byla skvělá a. odhaluje velký potenciál našich studentů,” říká jeden z organizátorů soutěže Ondřej Horák.

 

2. místo

PODĚBRADY, Ekogymnázium a SOŠ Multimediálních studií 
Luboš Hradec, Miroslav Mužík: NATURAL VIRTUAL

3. místo 

PRAHA, Gymnázium Jana Keplera
Dorothea Hofmeisterová, Johana Lesana Hofmeisterová, Mária Klára Fiala: Dětství Mojí Jarmily

 

MUS tradičně oceňuje také výrazné pedagogy věnující se výtvarným oborům na školách. V letošním roce byla takto ohodnocena práce Kateřiny Borovičkové z pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské.

Fotogalerie

 

Další ročníky